Προκριματικά Euro: Σημαντικές νίκες για Ολλανδία, Αλβανία και Σλοβενία

Γεμάτη γκολ ήταν η αποψινή αγωνιστική των προκριματικών του Euro 2024, με αρκετές ομάδες να πετυχαίνουν σημαντικές νίκες για τη συνέχεια.

Εκτός έδρας «τρίποντο» με ανατροπή πήρε η Ολλανδία επί της Ιρλανδίας με 2-1, φτάνοντας έτσι τις 3 νίκες σε 4 αγώνες, ενώ έχει και μια ήττα. Έχοντας έναν αγώνα λιγότερο από την Ελλάδα, οι «οράνιε» έχουν 9 βαθμούς στον 2ο όμιλο, όσους και η Εθνική, ενώ την επόμενη αγωνιστική αναμετρώνται με την πρωτοπόρο Γαλλία.

Στον 5ο όμιλο, τεράστιας σημασίας νίκη πέτυχε η Αλβανία, η οποία επικράτησε με 2-0 της Πολωνίας και πέρασε πρώτη στη βαθμολογία (10β.), αφήνοντας δεύτερη την Τσεχία.

Στον 8ο όμιλο, η Σλοβενία πήρε εμφατική νίκη με 4-0 επί του Άγιου Μαρίνου και πέρασε πρώτη με 13 βαθμούς, όσους και η Δανία, η οποία νωρίτερα είχε κερδίσει εκτός έδρας την Φινλανδία με 1-0. Οι παίκτες του Παναθηναϊκού, Σπόραρ και Τσέριν πήραν φανέλα βασικού σε ένα ακόμη ματς από τον προπονητή των Σλοβένων, Ματίας Κεκ, ενώ ο έτερος «πράσινος», Βέρμπιτς, πέρασε ως αλλαγή στο 65’.

Στον 7ο όμιλο, η Σερβία δε δυσκολεύτηκε απέναντι στη Λιθουανία και εξασφάλισε το εκτός έδρας «τρίποντο» επικρατώντας με 3-1. Έτσι, είναι στη 2η θέση του ομίλου της με 10 βαθμούς σε 4 αγώνες, πίσω από την Ουγγαρία.

Στον ίδιο όμιλο, το Μαυρουβούνιο πέτυχε μεγάλη νίκη στις καθυστερήσεις επί της Βουλγαρίας με 2-1. Για τους γηπεδούχους αγωνίστηκε στο β’ μέρος ο φορ του Ολυμπιακού, Στέφαν Γιόβετιτς, ο οποίος πέτυχε και το νικητήριο γκολ, ενώ σε όλο το ματς αγωνίστηκε για τη Βουλγαρία το νέο απόκτημα του ΠΑΟΚ, Κίριλ Ντεσπόντοφ, ο οποίος αστόχησε μάλιστα από το σημείο του πέναλτι στο 60ο λεπτό.

Με το γκολ του Μαξίμ Σαμορόντοφ στο 27ο λεπτό η εθνική ομάδα του Καζακστάν νίκησε στην Αστάνα με 1-0 τη Βόρεια Ιρλανδίας, για τον 8ο όμιλο.