ΑΕΚ – Ντιναμό Ζάγκρεμπ 2-2: Πρόκριση θρίλερ με ανατροπή στις καθυστερήσεις

Η ΑΕΚ βρέθηκε στη κόλαση ως το 91ο λεπτό όπου έχανε 0-2 από τη Ντιναμό Ζάγκρεμπ, αλλά βρήκε τα ψυχικά αποθέματα και με επική ανατροπή ισοφάρισε 2-2, επέστρεψε στο παράδεισο και προκρίθηκε στα πλέι οφ του Champions league, εκεί που θα αντιμετωπίσει την ερχόμενη Τρίτη (22/8) στο Βέλγιο την Άντβερπ στα πλέι οφ του Champions League για την είσοδο της στους ομίλους της διοργάνωσης. Εις μνήμην του Μιχάλη Κατσουρή…

Η ΑΕΚ ξεκίνησε ορμητικά το ματς και στα 39 δευτερόλεπτα ο Πινέδα έχασε μεγάλη ευκαιρία με το πλασέ του να φεύγει άουτ. Οι Κροάτες απάντησαν με τον Σπίκιτς στο 9’ και στο 16’ ο Τσούμπερ έχασε την πολύ μεγάλη ευκαιρία όταν αμαρκάριστος στη μικρή περιοχή σούταρε αλλά ο Λιβάκοβιτς απέκρουσε σωτήρια. Η Ντιναμό «απάντησε» στο 21’ με τον Στάνκοβιτς να σώζει το σουτ του Πέτκοβιτς.

Μετά το 20λεπτο ο ρυθμός έπεσε καθώς οι δύο ομάδες έκλεισαν τους διαδρόμους, με την ΑΕΚ να προσπαθεί να ελέγξει τη μεσαία γραμμή. Κι ενώ όλα έδειχναν ότι οι ομάδες θα πήγαιναν με 0-0 στα αποδυτήρια, στη τελευταία φάση του ημιχρόνου (45’+2’) από σέντρα του Μοχαράνι, ο Πέτκοβιτς πήρε την κεφαλιά από τον Ρότα, ο Μιχαϊλιτσένκο τη δεύτερη αμαρκάριστος εξ επαφής με τον Στάνκοβιτς να σώζει προσωρινά αλλά ήρθε ο επίσης αμαρκάριστος Σούταλο και με πλασέ στη κενή εστία «πάγωσε» τη Ν. Φιλαδέλφεια κάνοντας το 0-1.

Στο 2ο ημίχρονο η ΑΕΚ μπήκε δυνατά με στόχο την γρήγορη ισοφάριση και τους Κροάτες να ψάχνουν την αντεπίθεση. Στο τρίλεπτο 55’-47’ ο «δικέφαλος» έχασε δυο μεγάλες ευκαιρίες για την ισοφάριση με τον Λιβάκοβιτς να σώσει την εστία του αρχικά σε σουτ του Γιόνσον και λίγο μετά, στο τετ α τετ με τον Αμραμπατ. Κι αφού η Ενωση έχανε τα γκολ, η Ντιναμό το εκμεταλλεύτηκε και στην πρώτη τελική της στο δεύτερο ημίχρονο (65’) από κάθετη του Πέτκοβιτς, ο Λιούμπισιτς πλάσαρε για το 0-2 κι έδωσε προβάδισμα πρόκρισης στην ομάδα του. Το γκολ σόκαρε την ελληνική ομάδα και στο 69΄ο Σπίκιτς πάλι από κάθετη του Πέτκοβιτς, λίγο έλειψε να κάνει το 0-3 αλλά το πλασέ του έσωσε με το πόδι ο Στάνκοβιτς.

Ο Αλμέιδα έριξε στο ματς Ελίασον, Αραούχο και Μάνταλο για να φρεσκάρει την επίθεση της ομάδας του και στο 78’ η ΑΕΚ πέτυχε γκολ με τον Μουκουντί αλλά ακυρώθηκε σωστά για οφσάιντ του Γκαρσία στο ξεκίνημα της φάσης. Στο 90’ η ΑΕΚ πέτυχε πάλι γκολ από καραμπόλα στο σώμα του Μάνταλου αλλά ο παίκτης της Ενωσης ήταν οφσάιντ αλλά η λύτρωση ήρθε στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων. Κόρνερ του Ελίασον, απόκρουση, η μπάλα έφτασε στον Αραούχο που με μονοκόμματο δυνατό σουτ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το 1-2 τη στιγμή που ο Λιβάκοβιτς φώναζε στον προπονητή του επειδή δεν έκανε αλλαγές, Με την ψυχολογία στα ύψη η ΑΕΚ πίεσε μήπως και βρει κι άλλο γκολ και γλιτώσει τη παράταση και στο 97’ ο Αραούχο κέρδισε πέναλτι από το χέρι του Λιούμπισιτς, πέναλτι που υπέδειξε το VAR. Το εκτέελσε στο 100’ ο Λιβάι Γκαρσία, ο γκολκίπερ των πέναλτι ο Λιβάκοβιτς απέκρουσε όμως στην επιστροφή της ο Κροάτης Βίντα με το κεφάλι έστειλε την μπάλα στα δίχτυα εκτελώντας τους συμπατριώτες 2-2)…

Ο Νορβηγός Αντρέας Εσκάς, «κιτρίνισε» τους Ιβανούσετς, Μίσιτς, Μιχαϊλιτσένκο, Αμραμπατ, Σούταλο.

ΑΕΚ: Στάνκοβιτς, Ρότα, Μουκουντί, Βίντα, Χατζισαφί, Σιμάνσκι (67’ Γκατσίνοβιτς), Γιόνσον (76’ Μάνταλος), Άμραμπατ (67’ Ελίασον), Τσούμπερ (67’ Αραούχο), Πινέδα (76’ Γαλανόπουλος), Γκαρσία.

ΝΤΙΝΑΜΟ: Λιβάκοβιτς, Μοχαράνι, Ριστόβσκι, Σούταλο, Λιούμπιτσιτς, Μπουλάτ, Μίσιτς, Σπίκιτς (86’ Μάριν), Μιχαϊλιτσένκο, Ιβανούσετ, Πέτκοβιτς