«Κλείδωσε» το Champions League η Γιουνάιτεντ με τεσσάρα στην Τσέλσι

Τη θέση της στο Champions League της επόμενης σεζόν εξασφάλισε η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, η οποία επιβλήθηκε της Τσέλσι με 4-1 στο «Ολντ Τράφορντ» σε εξ’ αναβολής αγώνα της 32ης αγωνιστικής της Premier League.

Μια αγωνιστική πριν το τέλος του πρωταθλήματος, οι «κόκκινοι διάβολοι» ανέβηκαν στην 3η θέση με 72 βαθμούς και ακολουθεί η Νιουκάστλ με 2 λιγότερους. Με τη νίκη τους αυτή, διασφάλισαν την παρουσία τους στην κορυφαία διασυλλογική διοργάνωση, αφού ανεξαρτήτως αποτελέσματος στον τελευταίο αγώνα της σεζόν, θα βρίσκονται στην τετράδα.

Το ματς ήταν ένας… μονόλογος των γηπεδούχων, αφού η Τσέλσι του Φρανκ Λάμπαρντ έδειξε τις πολλές αδυναμίες της για ακόμα μια φορά. Τον χορό των γκολ άνοιξε από νωρίς ο Κασεμίρο, που πέτυχε το 1-0 στο 6ο λεπτό, ενώ στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου ο Μαρσιάλ έκανε το 2-0. Στο δεύτερο 45λεπτο, η ομάδα του Τεν Χάαγκ συνέχισε στον ίδιο ρυθμό και πέτυχε ακόμα δυο γκολ. Ο Μπρούνο Φερνάντες πέτυχε το 3-0 στο 73’ και ο Ράσφορντ στο 78’ το 4-0. Το μόνο που κατάφεραν οι φιλοξενούμενοι, ήταν να μειώσουν στο 89’ με τον Ζοάο Φέλιξ.