Ένα βήμα πιο κοντά στον τίτλο η Παρί

Με πρωταγωνιστή τον Κιλιάν Εμπαπέ, ο οποίος πέτυχε και τα δυο γκολ, η Παρί Σεν Ζερμέν πήρε την εκτός έδρας νίκη με 2-1 απέναντι στη Οσέρ και πάει ολοταχώς προς την κατάκτηση ενός ακόμα πρωταθλήματος.

Με τη νίκη αυτή, οι Παριζιάνοι έφτασαν τους 84 βαθμούς, είναι στο +6 από τη δεύτερη Λανς και χρειάζονται μόλις έναν βαθμό στα δυο εναπομείναντα παιχνίδια για να αναδειχθούν πρωταθλητές.

Οι πρωτευουσιάνοι έδειξαν τις… διαθέσεις τους από νωρίς, αφού ο Εμπαπέ έκανε γρήγορα το 0-2, με γκολ στο 6ο και το 8ο λεπτό, ενώ στη συνέχεια δε δυσκολεύτηκαν να διατηρήσουν το προβάδισμά τους. Το μόνο που κατάφερε η Οσέρ, ήταν να μειώσει στο 51’ με τον Σιναγιόκο. Μάλιστα, ο Εμπαπέ πέτυχε και τρίτο τέρμα στις καθυστερήσεις του αγώνα, αλλά μετά τον έλεγχο του VAR ακυρώθηκε ως οφσάιντ.