«Κλείδωσε» την πεντάδα η Φράιμπουργκ

Εδραιώνεται στην πρώτη πεντάδα της βαθμολογίας η Φράιμπουργκ και τις θέσεις που οδηγούν στην Ευρώπη με τη νίκη της με 2-0 επί της Βόλφσμπουργκ για την 33η αγωνιστική της Bundesliga.

Μετά από δυο συνεχόμενες ήττες, η Φράιμπουργκ πανηγύρισε το «τρίποντο» στην έδρα της και πλησίασε ξανά στις προνομιούχες θέσεις για το Champions League της επόμενης σεζόν. Από την άλλη, οι «Λύκοι» είναι στην 7η θέση με 49 βαθμούς, όσους και η Λεβερκούζεν που βρίσκεται μια θέση πιο πάνω, όμως, με έναν αγώνα περισσότερο.

Οι φιλοξενούμενοι ήταν κυρίαρχοι στο πρώτο ημίχρονο, αλλά δεν κατάφεραν να αξιοποιήσουν τις ευκαιρίες που δημιούργησαν. Αντίθετα, στο δεύτερο μέρος, η Φράιμπουργκ αποδείχθηκε πιο αποτελεσματική. Στο 71’ ο Γκούντερ με το πρώτο του φετινό γκολ άνοιξε το σκορ, ενώ στο 75’ ο Πίτερσεν σημείωσε το 2-0. Ο ίδιος παίκτης πέτυχε κι άλλο γκολ στο 80’ το οποίο όμως ακυρώθηκε έπειτα από έλεγχο του VAR. Οι γηπεδούχοι ολοκλήρωσαν το ματς με δέκα παίκτες, αφού στις καθυστερήσεις του αγω΄να αποβλήθηκε με απευθείας κόκκινη κάρτα ο Χέφλερ.

Φράιμπουργκ-Βόλφσμπουργκ 2-0