ΑΣΕ Δούκας-ΑΕΚ 3-3 (6-5 πεν): Τρίτη νίκη και back to back πρωταθλητής ο Δούκας!

Το 3-0 στις νίκες, στη σειρά των τελικών με την ΑΕΚ, έκανε ο ΑΣΕ Δούκας απόψε στο κλειστό του Κορυδαλλού, και αναδείχθηκε δίκαια πρωταθλητής της Stoiximan Futsal Super League, νικώντας απόψε την «Ένωση» στα πέναλτι, μετά από ένα δραματικό φινάλε (3-3, πεν 6-5).

Το σκορ άνοιξε ο Γουέσλεϊ για τους “κιτρινόμαυρους” στο 10ο λεπτό, όμως ο Βινίσιους απάντησε δύο λεπτά αργότερα με απευθείας εκτέλεση φάουλ για να ισοφαρίσει σε 1-1 και να διαμορφώσει το σκορ του 1ου ημιχρόνου.

Στην επανάληψη, οι γηπεδούχοι μπήκαν πιο δυναμικά στη σάλα και με δύο νέα προσωπικά τέρματα του Βινίσιους ολοκλήρωσαν την ανατροπή (3-1). Ο Βούλετιτς στο 30ο λεπτό μείωσε ξανά για την «Ένωση», ενώ ο Ντάτης με γκολ λίγο πριν τη λήξη έστειλε το ματς στην παράταση (3-3).

Εκεί, καμία από τις δύο πλευρές δεν παραβίασε την αντίπαλη εστία, και έτσι οδηγήθηκαν στα πέναλτι, όπου στον “ξαφνικό θάνατο” οι Κορυδαλλιώτες πήραν τη νίκη με 6-5, και έκαναν το 3/3 στη σειρά των τελικών του Ελληνικού πρωταθλήματος.