Διέλυσε τη Λίβερπουλ με «τεσσάρα» η Σίτι

Τι κι αν δεν είχε τον Χάαλαντ στη σύνθεσή της; Η Μάντσεστερ Σίτι έδειξε ότι μπορεί να είναι εξίσου αποτελεσματική και χωρίς τη… μηχανή των γκολ της και επικράτησε με το εμφατικό 4-1 της Λίβερπουλ.

Παρόλο που βρέθηκαν να χάνουν στο «Etihad» με 0-1 από το γκολ του Σαλάχ στο 17ο λεπτό, το γκολ αυτό μάλλον αφύπνισε τους παίκτες του Γκουαρδιόλα, που στη συνέχεια έμοιαζαν ασταμάτητοι. Στο 27’ ο Άλβαρες ισοφάρισε και στο δεύτερο ημίχρονο η παράσταση είχε μόνο έναν πρωταγωνιστή, τους γηπεδούχους.

Στο 46’ ο Ντε Μπρόινε έκανε το 2-1 μετά από πολύ ωραία ομαδική προσπάθεια και στο 53’ η σαστισμένη άμυνα της Λίβερπουλ δε μπόρεσε να σταματήσει τον Γουντογκάν, που σημείωσε το 3-1. Το «κερασάκι» στην τούρτα έβαλε στο 74’ ο Γκρίλις, που διαμόρφωσε το τελικό 4-1.

Αυτή η νίκη ήταν η τέταρτη συνεχόμενη για τους «Πολίτες» στο πρωτάθλημα, που πλησίασαν -έστω και προσωρινά- στο -5 την πρωτοπόρο Άρσεναλ.