Βήμα παραμονής για Έβερτον, γκέλαρε η Τότεναμ

Με γκολ στα τελευταία λεπτά του αγώνα, η Έβερτον απέσπασε την εκτός έδρας ισοπαλία απέναντι στην Τσέλσι (2-2) και πήρε τον σημαντικό βαθμό στη μάχη που δίνει να αποφύγει τον υποβιβασμό.

Οι γηπεδούχοι, παρόλο που προηγήθηκαν δυο φορές, δεν κατάφεραν να κρατήσουν το προβάδισμα. Στο 52’ ο Φέλιξ άνοιξε το σκορ για τους Λονδρέζους και στο 69’ ο Ντουκουρέ ισοφάρισε. Στο 76’ ο Χάβερτζ με πέναλτι έβαλε ξανά μπροστά στο σκορ την Τσέλσι, αλλά στο 89’ ο Σιμς ισοφάρισε εκ νέου για τα «ζαχαρωτά» και χάρισε στην ομάδα του τον πολύτιμο βαθμό.

Νωρίτερα, η Τότεναμ δεν κατάφερε να πάρει τους τρεις βαθμούς κόντρα στην τελευταία της βαθμολογίας, Σαουθάμπτον. Παρόλο που στο 74ο λεπτό προηγούνταν με 1-3, με γκολ του Γουόλκοτ στο 77’ και το πέναλτι του Γουόρντ-Πράουζ στις καθυστερήσεις, το ματς έληξε 3-3.

Στο μεταξύ η Λιντς πήρε σπουδαία νίκη μέσα στο «Μολινό» επί της Γουλβς με 4-2 και ενίσχυσε σημαντικά τη προσπάθεια παραμονής της στην κατηγορία. Να σημειωθεί πως οι «Λύκοι» έμειναν στο τέλος με εννιά παίκτες λόγω αποβολής των Ότο (84′) και Νούνιες (90’+9′).