Λαμία – ΠΑΣ Γιάννινα 2-0: Αλμα για παραμονή με σκόρερ Βέργο (vid)

Νίκη-οξυγόνο επί του ΠΑΣ Γιάννινα με 2-0 πέτυχε η Λαμία στην πρεμιέρα των πλέι άουτ της Super League και βγήκε από την επικίνδυνη ζώνη.

Οι γηπεδούχοι αγωνίστηκαν με 10 παίκτες από το 53’ (αποβλήθηκε ο Ντε Βινσέντι) και τελείωσαν το ματς με 9 λόγω αποβολής και του Μανούσου στο τέλος του ματς.

Αντίθετα με την ανάσα που πήρε η Λαμία, ο ΠΑΣ κινδυνεύει να μπλέξει σε περιπέτειες αφού απέχει από τη ζώνη υποβιβασμού πέντε βαθμούς…

Ανώτερη στο πρώτο μέρος η Λαμία κατάφερε να πάρει σημαντικό προβάδισμα νίκης με 2-0 χάρις σε δύο γκολ του Βέργου, το πρώτο με σουτ από κοντά στο 12’ και το δεύτερο στις καθυστερήσεις (45’+4’) με κεφαλιά, Ο ΠΑΣ προσπάθησε να απειλήσει μετά το ημίωρο αλλά δύσκολα έφτανε στην εστία του Γκαραβέλη.

Στο 2ο ημίχρονο η Λαμία έμεινε γρήγορα με παίκτη λιγότερο λόγω αποβολής του Ντε Βινσέντι και ο ΠΑΣ ανέλαβε την πρωτοβουλία. Στο 60ο λεπτό το ματς διακόπηκε για 5 λεπτά λόγω προβλήματος στο VAR.

Ο ΠΑΣ πίεσε εντελώς ανορθόδοξα προκειμένου να μειώσει το σκορ και να ξαναμπεί στο ματς και απείλησε μόνο δύο φορές με τους Μορέιρα και Ροσέρο.

Ο διαιτητής Τσαγκαράκης απέβαλε τους Ντε Βινσέντι και Μανούσο με 2η κίτρινη κάρτα ενώ «κιτρίνισε» ακόμη τους Πήλιο, Μορέιρα, Τσιντώτα.

ΛΑΜΙΑ: Γκαραβέλης, Σιμόν, Παπαδόπουλος, Τζανετόπουλος, Αμπάντα (69’ Σαραμαντάς), Μαρτίνεθ (61’ Σλίβκα), Τζανδάρης, Νούνιες (51’ Μπεχαράνο), Ντε Βινσέντι, Τσιλούλης (83’ Μανούσος), Βέργος (83’ Καραμάνος)

ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ: Τσιντώτας, Τσάβος (84’ Λώλης), Μπακαδήμας, Εραμούσπε, Πήλιος, Τζίμας (66’ Μπατίστ), Λιάσος (46’ Μπιλμπάο), Τζίνο, Μορέιρα (84’ Παμλίδης), Ριένστρα (58’ Ροσέρο), Μπάλαν.

{“@context”:”http://schema.org”,”@type”:”VideoObject”,”name”:”Λαμία – ΠΑΣ Γιάννινα 2-0 |HIGHLIGHTS|”,”description”:”Λαμία – ΠΑΣ Γιάννινα 2-0 |HIGHLIGHTS|”,”thumbnailUrl”:”https://i4thumbs.glomex.com/dC1icnltcWgyYzByMHgvMjAyMy8wMy8xOC8yMS8xN18zMV82NDE2MmE2YjU4Nzc4LmpwZw==/profile:player-960×540″,”duration”:”PT2M34S”,”uploadDate”:”2023-03-18T21:16:04.000Z”,”embedUrl”:”https://player.glomex.com/integration/1/iframe-player.html?integrationId=40599z17lbwhjpot&playlistId=v-cr9tiwmtuo1d”,”provider”:{“@type”:”Organization”,”name”:”glomex GmbH”,”logo”:{“@type”:”ImageObject”,”url”:”https://player.glomex.com/[email protected]”,”width”:136,”height”:146}}}