Παρί Σεν Ζερμέν – Ναντ 4-2: Σοβαρεύτηκαν στο β’ και πήραν το τρίποντο οι Παριζιάνοι στο ρεκόρ του Εμπαπέ

Τα «καναρίνια» της Ναντ έβαλαν δύσκολα για ένα ημίχρονο στην Παρί που ανέβασε απόδοση στο δεύτερο μέρος και έφτασε στην τρίτη σερί νίκη της στο Σαμπιονά.

Μέσα σε πέντε λεπτά, Μέσι (12’) και Χαντάμ (17’ αυτογκόλ) έβαλαν μπροστά την Παρί με δύο γκολ, αλλά Μπλα (31’) και Γκαναγκό (38’) ισοφάρισαν πριν το ημίχρονο (2-2). Με τη συμπλήρωση μίας ώρας αγώνα ο Περέιρα έκανε το 3-2 ενώ το τρίποντο «κλείδωσε» ο Εμπαπέ στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων για το τελικό 4-2. Με αυτό το τέρμα, ο Γάλλος έγινε μόλις στα 24 του ο πρώτος σκόρερ στην ιστορία των Παριζιάνων, φτάνοντας τα 201 γκολ και ξεπερνώντας έτσι τον Έντισον Καβάνι.

Η Παρί ανέβηκε έτσι στους 63 βαθμούς σε 26 ματς και είναι στο +11 από τη Μαρσέιγ που ακολουθεί με παιχνίδι λιγότερο. Στους 28 πόντους έμεινε η Ναντ που είναι 13η.

Λανς και Λιλ στο άλλο ματς της ημέρας έμειναν στο 1-1.

Σε αναμετρήσεις της 26ης αγωνιστικής της γαλλικής Ligue 1, σημειώθηκαν τα εξής αποτελέσματα: