Μπαρτσελόνα-Σεβίλη 3-0: «Εκρηκτικό» 20λεπτο και +8 (vids)

Είκοσι λεπτά στο δεύτερο ημίχρονο ήταν αρκετά για την Μπαρτσελόνα προκειμένου να ξεμπερδέψει με τη Σεβίλη και να στείλει τη διαφορά της στους οκτώ βαθμούς από τη δεύτερη Ρεάλ Μαδρίτης.

Το σκορ άνοιξε στο 58’ μετά από όμορφη πάσα του Κεσί στον Ζόρντι Άλμπα και σουτ του δεύτερου για το 1-0. Δώδεκα λεπτά αργότερα, η Μπάρσα έπαιξε ιδανικά την κόντρα, ο Ραφίνια τροφοδότησε τον Γκάβι που έστειλε την μπάλα στα δίχτυα ενώ στο 79’ ο Βραζιλιάνος πέρασε σε ρόλο σκόρερ, γράφοντας με προβολή το τελικό 3-0 μετά από σέντρα του Άλμπα.

Οι Καταλανοί έτσι ανέβηκαν στους 53 βαθμούς μετά από 20 αγωνιστικές και άφησαν τη Ρεάλ στους 45 μετά την ήττα των Μαδριλένων νωρίτερα από τη Μαγιόρκα.